قوز گردن

قوزگردن یا (Dowager’s Hump ) چیست؟

آنچه می خوانید...

قوز دواگر یا هایپرکیفوز انحنای بیش از حد ستون فقرات است. معمولاً این در منحنی قفسه سینه یا قفسه سینه ستون فقرات رخ می دهد. اغلب به آن کیفوز نیز می گویند که انحنای ستون فقرات به جلو است. ستون فقرات دارای انحنای طبیعی است. اگر به مدل سه بعدی ستون فقرات نگاه کنید، متوجه خواهید شد که در ناحیه قفسه سینه منحنی محدب دارد. این به دلیل شکل طبیعی استخوان های ستون فقرات و دیسک های بین آنهاست. در ۴۰ درجه انحنا، ستون فقرات سالم در نظر گرفته می شود، زیرا در ۹۵ درصد اندازه گیری ستون فقرات در بزرگسالان جوان قرار می گیرد. انحنای بیش از ۴۰ درجه مشکل ساز تلقی می شود و می تواند یک قوز کوچک در پشت گردن ایجاد کند.

علت قوز گردن

قوز یک مهره ممکن است ناخوشایند و ناامید کننده باشد، اما ریشه همه آن دوست دوران کودکی ما است، وضعیت بدنی ضعیف. و پیشرفت از خم شدن به قوز کردن، یواشکی تر از آن چیزی است که انتظار دارید.

قوز دواگر یا کیفوز: وضعیتی است که به مرور زمان از وضعیت بد حالت بدن و خمیدگی ایجاد می‌شود. این حالت با وضعیت سر به جلو و انحنای غیرطبیعی مهره های فوقانی همراه با توده ای از بافت در قسمت پایین گردن مشخص می شود. اگر درمان نشود، می تواند منجر به دژنراسیون ستون فقرات، آرتروز و در موارد شدید، شکستگی های فشاری شود. نکته خوب این است که اگر متوجه یک قوز کوچک در پشت گردن خود شدید، می توانید با ایجاد تغییراتی ساده از شر آن خلاص شوید.

یکی از سوالاتی که از فیزیوتراپیست‌های ما می‌پرسند این است: «تمام روز پشت میز می‌نشینم و می‌دانم وضعیت بدنم ضعیف است، اما برای کاهش قوز پشتم چه کار کنم؟». پاسخ با اصلاح عدم تعادل عضلانی و تغییر عادات وضعیتی است.

علت قوز گردن

علل قوز گردن:

 • بیماری دژنراتیو دیسک
 • شکستگی های مهره
 • شکستگی های گوه ای قدامی، یک شکستگی فشاری است که در قسمت جلویی مهره های ستون فقرات رخ می دهد .
 • کاهش ارتفاع دیسک در اثر بیماری دژنراتیو دیسک. دیسک غضروفی است که بین دو مهره در ستون فقرات شما قرار دارد. این به معنای جذب شوک است.
 • ضعف عضلانی بازکننده ستون فقرات. این ماهیچه ها در طول کمر شما حرکت می کنند و به ایستادن و بلند کردن کمک می کنند.
 • استخوان بندی/کلسیفیکاسیون (سخت شدن) رباط مهم ستون فقرات به نام رباط طولی قدامی می تواند درجه هیپرکیفوز را افزایش دهد
 • عضلات سینه ای و خم کننده ران (به ترتیب در جلوی عضلات سینه و لگن)
 • ژنتیک
درمان قوز گردن

آیا برای قوز گردن نیاز به جراحی دارید؟

گاهی اوقات ممکن است جراحی برای قوز گردن ضروری باشد. با این حال، این معمولاً به این دلیل است که ستون فقرات شما آنقدر ظریف است که کشش آن باعث مشکلات بیشتر می شود.

در بیشتر موارد، جراحی برای این بیماری لازم نیست. بسیاری از اوقات، کشش های ساده و درمان های پزشکی جامع، مانند مراقبت های کایروپراکتیک، می توانند به آن کمک کنند. در حالی که زمان و صبر نیاز دارد، نتایج ارزشمند خواهد بود.

چرا ورزش مهم است؟

ورزش، همراه با وضعیت بدنی خوب و مراقبت های کایروپراکتیک ، ممکن است به بهبود قسمت بالای گرد کمک کند.

تحقیقات پزشکان در مورد اثرات ورزش بر کیفوز نشان داد که ورزش ممکن است اثرات مثبتی بر زاویه کیفوز قفسه سینه داشته باشد. همچنین پیشنهاد کردند که هم تقویت و هم کشش می تواند مفید باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک بهتر نتایج مورد نیاز است.

برای خلاص شدن از قوز گردن چه کارها یی باید انجام دهیم؟

یکی از متداول ‌ترین سوالاتی که ما می‌پرسیم این است: «تمام روز پشت میز می‌نشینم و می‌دانم وضعیت بدنم ضعیف است، اما برای کاهش قوز پشتم چه کنم؟» ۳ کشش بسیار ساده وجود دارد که به تقویت ماهیچه های اطراف ستون فقرات سینه ای شما کمک می کند و سر شما را به حالت مناسب باز می گرداند.

ورزش های مخصوص گردن

 • Chest stretch

این کشش اول برای کشش عضلات سینه شما طراحی شده است. برای انجام این کشش قفسه سینه، تنها چیزی که نیاز دارید یک درب است. بازوهای خود را در دو طرف چارچوب در قرار دهید و با هر بازو یک زاویه ۹۰ درجه تشکیل دهید. همانطور که احساس می کنید ماهیچه های خود شل می شوند، بیشتر و بیشتر به سمت خود خم شوید. اگر متوجه شدید که این کشش خیلی آسان است، بازوهای خود را بالاتر از وضعیت ۹۰ درجه بیاورید و سعی کنید کشش را به این صورت انجام دهید.

 • Upper Back Stretch

این کشش مورد علاقه ما برای گرم کردن گلف است و برای شل کردن عضلات شما عالی است. شما به چیزی نیاز دارید که روی آن بچسبید تا بتوانید به سادگی با دیوار روبرو شوید و دستان خود را صاف روی آن بالای سر خود قرار دهید. با خنثی نگه داشتن گردن، در کشش فرو بروید. در حین انجام این کشش مطمئن شوید که سر خود را رها نکنید. بر روی نگه داشتن گوش های خود در راستای شانه های خود تمرکز کنید. پس از حدود ۱۰-۲۰ ثانیه، بیشتر در کشش فرو بروید. اگر مشکلات شانه دارید و نگه داشتن آنها در بالای سرتان برایتان دردناک است، می توانید بازوهایتان را پایین نگه دارید.

 • Chin translation

این کشش برای بهبود وضعیت بدن شما طراحی شده است، با گرفتن آن حالت سر به جلو که نماد قوز Dowager است و دوباره آن را در یک خط روی بدن شما قرار می دهد. وانمود کنید که گوش‌ها و فک‌تان روی گاری راه‌آهن هستند و مثل یک ضربه کبری مستقیماً به عقب برمی‌گردد. این یک حرکت بالا یا پایین نیست، این حرکت مستقیم به عقب است. می توانید این کشش را تقریباً در هر جایی انجام دهید تا به وضعیت بدنی خود کمک کند. هنگامی که آن را به دست آوردید، ۲ انگشت خود را پشت سر خود قرار دهید تا کمی مقاومت کنید.

این حرکات کششی را شروع کنید تا فشار از روی گردن و قسمت بالای کمر خود را از بین ببرید، از شر سردرد خلاص شوید، شروع به بهبود قوز گردن کنید. آیا می خواهید برای خلاص شدن از شر قوز گردن اقدام کنید؟ هر چه سریعتر ورزش های اصلاحی را شروع کنید یا به متخصص فیزیوتراپیست مراجعه کنید.

قوز گردن

سخن پایانی:

بی توجهی به کیفوز و عدم اقدام برای درمان این بیماری در دراز مدت پیامدهای منفی زیادی در بر دارد.بهترین راهکار اقدام سریع برای درمان و رفع این بیماری است شما میتوانید به کمک ورزش های اصلاحی و مراجعه به یک مرکز فریوتراپی این مشکل را برطرف کنید.سلامت جسم در  بهبود کیفیت زندگی و افزایش رضایتمندی افراد نقش سازنده ای ایفا می کند.

درمان تنگی کانال نخاعی گردن

رگ به رگ شدن گردن

طب فیزیکی و توانبخشی شاخه‌ای از علم پزشکی است که در کنار تشخیص و درمان بر توانبخشی و بهبود کیفیت بیماران نیز تمرکز دارد. علاوه بر این روش‌های درمانی تجویز شده، غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی است. بسیاری از افراد درگیر با اختلالات عصبی، عضلانی، اسکلتی، قلبی عروقی، ریوی و … می‌توانند با هزینه‌ای مناسب از خدمات طب فیزیکی و توانبخشی استفاده کنند. دکتر سارا سادات محسن حسینی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به شما در درمان بیماری خود نوین ترین و اثر بخش ترین روش ها کمک خواهند کرد.

لیزرپرتوان

تکارتراپی

تزریق پلاسما

شاک ویوتراپی

دکتر سارا سادات محسن الحسینی

دکتر سارا سادات محسن الحسینی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
متخصص طب فیزیکی و ستون فقرات وعضو انجمن کشوری و جهانی طب فیزیکی و توانبخشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *