توانبخشی

آنچه می خوانید...

اگر فردی به طور جدی آسیب دیده، تحت عمل جراحی قرار گرفته یا سکته مغزی ، پزشک ممکن است برای کمک به بهبودی، توانبخشی را توصیه کند. توانبخشی در یک محیط پزشکی کنترل شده ، برای کمک به بهبودی بدن شما در حین بازیابی قدرت، یادگیری مجدد مهارت هایی که از دست داده اید یا یافتن راه های جدیدی برای انجام فعالیت هایی که اکنون ممکن است دشوار باشد، ارائه می دهد.

هر نوع توانبخشی ، هدف منحصر به فردی را در کمک به افراد برای رسیدن به بهبودی کامل انجام می دهد، اما همه آنها در هدف نهایی کمک به بیمار برای بازگشت به یک سبک زندگی سالم و فعال مشترک هستند.

درمان توانبخشی می تواند برای درمان طیف وسیعی از آسیب ها یا شرایط استفاده شود. شرایط رایجی که درمان می‌شوند شامل آسیب‌های ارتوپدی و اسکلتی- عضلانی مانند رگ به رگ شدن، کشیدگی، پارگی دیسک کمر یا توانبخشی پس از جراحی، آسیب‌های عصبی مانند سکته مغزی، آسیب مغزی یا آسیب نخاعی، یا آسیب‌های چند ضربه‌ای ناشی از تصادفات است. ما همچنین شرایط کمتر شایعی مانند اختلالات ژنتیکی، بیماری های دژنراتیو و سایر شرایط تخصصی را درمان می کنیم.

درمان های توانبخشی بستری در مقابل سرپایی

اول، مهم است که تفاوت بین درمان توانبخشی بستری و سرپایی را تعریف کنیم. توانبخشی بستری به درمان یا درمانی گفته می شود که قبل از ترخیص در بیمارستان یا کلینیک دریافت می کنید. بیمارانی که دچار قطع عضو ، آسیب مغزی یا سکته مغزی می شوند ، آسیب ارتوپدی یا نخاعی را تجربه می کنند یا پیوند دریافت می کنند، ممکن است برای بهبودی تا جایی که بتوانند با خیال راحت به خانه بروند، به درمان بستری نیاز دارند.

درمان توانبخشی سرپایی به درمانی اشاره دارد که در صورت عدم پذیرش در بیمارستان یا کلینیک دریافت می شود. مراکز درمانی سرپایی ترکیبی از خدمات فیزیوتراپیست، کاردرمانگر، آسیب شناس ارائه می دهند. مراکز توانبخشی سرپایی تمایل به ارائه درمان برای طیف وسیعی از شرایط از جمله آسیب های عضلانی ، درد گردن و کمر،مسائل قبل و بعد از زایمان و موارد دیگر دارند.

آیا به دنبال درمان توانبخشی هستید؟

خدمات درمانی توانبخشی با هدف بازگرداندن بدن شما به بالاترین درجه عملکرد انجام می شود. درمان توانبخشی یک محیط کنترل شده و درمانی برای کمک به بهبودی بدن شما در حین بازیابی قدرت، یادگیری مجدد مهارت هایی که از دست داده اید یا یافتن راه های جدیدی برای انجام فعالیت هایی که اکنون ممکن است چالش برانگیز باشد، ارائه می دهد.

اگر شما نیاز به بازگشت، حفظ یا تقویت قابلیت‌های مورد نیاز برای زندگی روزمره داشته باشید، فیزیوتراپ‌های آگاه ما اینجا هستند تا در محیطی عالی و دلسوز به شما کمک کنند.

این قابلیت ها ممکن است فیزیکی، ذهنی و/یا شناختی (استدلال و همچنین آموزش) باشند. شما ممکن است آنها را به دلیل یک بیماری یا آسیب،از دست داده باشید. بازیابی می تواند زندگی روزمره و همچنین عملکرد شما را تقویت کند. اگر به طور جدی صدمه دیده اید، یک روش جراحی را پشت سر گذاشته اید یا سکته مغزی، ممکن است پزشک جلسات توانبخشی را برای کمک به بهبودی شما توصیه کند.

کیلینیک توانبخشی دکتر سارا حسینی

هدف از درمان توانبخشی چیست؟

هدف اصلی توانبخشی این است که به شما کمک کند توانایی های خود را به دست آورید. با این حال، هر فردی اهداف خاص خود را دارد و بستگی به این دارد که چه چیزی باعث مشکل سلامتی شده است، اینکه آیا علت ادامه دارد یا پایان یافته است، کدام قابلیت‌ها را از دست داده‌اید و همچنین اینکه علت تا چه حد شدید است.

به عنوان مثال فردی که …

  • فردی که سکته مغزی کرده است نیاز به بهبودی داشته باشد تا بتوانید بدون کمک لباس بپوشید یا دوش بگیرید
  • فردی که بیماری قلبی عروقی داشته است ممکن است تحت بازتوانی قلبی قرار گیرد تا دوباره به ورزش برگردد
  • فردی که مبتلا به بیماری ریوی ممکن است تحت توانبخشی ریوی قرار گیرد تا بتواند بسیار بهتر نفس بکشد و همچنین کیفیت زندگی خود را افزایش دهد.

چه کسانی به درمان توانبخشی نیاز دارند؟

توانبخشی برای افرادی است که واقعاً توانایی هایی را که برای زندگی روزمره نیاز دارند از دست داده اند. ممکن است افراد در هر سنی، از نوزادان تا سالمندان، به کاردرمانی نیاز داشته باشند.

راه های نامحدودی وجود دارد که کاردرمانی ممکن است به این افراد کمک کند، مانند:

فردی که توانایی در دست گرفتن اشیاء را در نتیجه آسیب از دست داده است، ممکن است با یک متخصص برای توانبخشی بتواند این توانایی را بازیابی کند.

کودکان دارای ناتوانی جسمی ممکن است به یک درمانگر نیاز داشته باشند تا به آنها کمک کند تا کنترل مورد نیاز برای تغذیه خود، استفاده از یک سیستم کامپیوتری یا بهبود دستخط خود را ایجاد کنند.

سالمندانی که محدودیت‌های فیزیکی دارند ممکن است برای شرکت در کارهایی که از روش‌های جدید و اصلاح‌شده لذت می‌برند، به کمک یک متخصص نیاز داشته باشند.

کسانی که واقعاً آسیبی را تجربه کرده اند ممکن است به مداخله درمانگر نیاز داشته باشند تا به آنها کمک کند از حرکات یا رفتارهایی که ممکن است آسیب آنها را تشدید کند اجتناب کنند.

توانبخشی به شما کمک می کند توانایی های خود را بازیابی کنید

انواع درمان توانبخشی

هدف درمان توانبخشی در افراد متفاوت است. این ممکن است شامل انواع مختلف درمان مانند فیزیکی، کار، گفتار، و ممکن است شامل تکنیک‌های درمانی مختلف مانند تمرین درمانی، درمان عملی، آموزش مجدد عصبی یا تکنیک‌هایی برای تسکین ناراحتی باشد.

۳ نوع عمده درمان توانبخشی فیزیکی، گفتاری و شغلی است. هر نوع توانبخشی برای کمک به یک فرد برای رسیدن به بهبودی کامل هدف خاصی را دنبال می کند، اما همه آنها در نهایت هدف کمک به بیمار برای بازگشت به یک سبک زندگی سالم و همچنین پرانرژی مشترک هستند.

درمان فیزیکی: این نوع درمان توانبخشی برای بهبود اختلال عملکرد انجام می شود. درمانگران برای بازگرداندن قدرت، فعالیت، ثبات و کاهش درد از طریق تمرین هدفمند و همچنین مجموعه ای از رویکردهای درمانی با بیماران کار می کنند.فیزیوتراپیست ها از تمرین به عنوان دارو برای کمک به شما برای افزایش توانایی حرکتی خود استفاده می کنند.

تکارتراپی چیست؟

گفتار درمانی: این نوع درمان توانبخشی برای مقابله با مشکلات گفتار، تعامل و/یا خوردن استفاده می شود. هدف از گفتار درمانی کمک به شما برای تقویت ظرفیت صحبت کردن یا خوردن است.

درمان شغلی این شکل از درمان بر بازگرداندن توانایی فرد برای انجام وظایف روزانه انجام می شود. این ممکن است به معنای تلاش برای بازگرداندن تعادل، یا کمک به بیماران در کشف چگونگی افزایش توانایی خود باشد . درمان مرتبط با شغل بر کمک به شما برای مشارکت در وظایف روزمره تمرکز دارد.

تشخیص و درمان برای توانبخشی

برای تشخیص بیماری از بررسی علائم و سابقه پزشکی فرد مراجعه کننده بهره می‌گیرند. البته تشخیص قطعی‌تر نیازمند انجام آزمایش‌های تخصصی است؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به تصویربرداری (اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن)، سونوگرافی و نوار عصب و عضله اشاره کرد.

تفاوت بین توانبخشی بستری و سرپایی

در ابتدا لازم است تمایز بین درمان های توانبخشی بستری و سرپایی مشخص شود. مراکز توانبخشی بستری  به طور کلی توسط یک تیم چند رشته‌ای متشکل از متخصصین فیزیوتراپ آسیب شناسی و در یک محیط مناسب درمان آغاز می شود . توانبخشی بستری به درمانی گفته می شود که قبل از مرخص شدن در یک بیمارستان یا کلینیک پزشکی انجام می شود. بیمارانی که تحت آسیب مغزی یا سکته مغزی، آسیب ارتوپدی یا نخاعی یا پیوند قرار می‌گیرند، ممکن است برای بهبودی تا جایی که بتوانند با خیال راحت به خانه بروند، به درمان بستری نیاز داشته باشند.

درمان توانبخشی سرپایی  ،کیلینیک درمانی سرپایی ترکیبی از خدمات فیزیوتراپیست ها، آسیب شناسان گفتار و کاردرمانگران را ارائه می دهند. مراکز توانبخشی سرپایی تمایل به ارائه درمان برای طیف وسیعی از مشکلات از جمله آسیب های عضلانی مشکلات عصبی، گردن و کمردرد، مشکلات گفتاری و موارد دیگر دارند.

مراکز سرپایی از نظر نوع درمان متفاوت هستند و همچنین این راه حل ها با تعیین وقت قبلی ارائه می شود و بیماران برای جلسات درمانی به مطب می روند. 

برنامه‌های توان‌بخشی در منزل معمولاً درمان‌های فیزیکی، کاری، و همچنین گفتاری- را در خانه یک فرد ارائه می‌دهند و درمانگران با قرار ملاقات به خانه بیمار مراجعه می‌کنند.

هنگامی که چندین نوع درمان برای کمک به بهبودی بیمار مورد نیاز است، جستجوی خدمات در مراکز سرپایی یا خانگی برای مراجعانی که به درمان پزشکی/توانبخشی نیاز دارند، به عنوان ایمن‌ترین و همچنین کارآمدترین روش‌های درمانی توصیه می‌شود.

بسته به نیاز شما، ممکن است توانبخشی دربیمارستان یا یک مرکز توانبخشی سرپایی یا یک برنامه توانبخشی در منزل داشته باشید. اگر در خانه مراقبت می کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که اعضای خانواده یا دوستان نزدیکی داشته باشید که می توانند به توانبخشی شما کمک کنند.

ما در این مقاله به معرفی بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در تهران پرداختیم. طب فیزیکی و توانبخشی شاخه‌ای از علم پزشکی است که در کنار تشخیص و درمان بر توانبخشی و بهبود کیفیت بیماران نیز تمرکز دارد. علاوه بر این روش‌های درمانی تجویز شده، غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی است. بسیاری از افراد درگیر با اختلالات عصبی، عضلانی، اسکلتی، قلبی عروقی، ریوی و … می‌تواند با هزینه‌ای مناسب از خدمات طب فیزیکی و توانبخشی استفاده کنند. دکتر سارا سادات محسن حسینی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به شما در درمان بیماری خود نوین ترین و اثر بخش ترین روش ها کمک خواهند کرد.

دکتر سارا سادات محسن الحسینی

دکتر سارا سادات محسن الحسینی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
متخصص طب فیزیکی و ستون فقرات وعضو انجمن کشوری و جهانی طب فیزیکی و توانبخشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *