درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی

درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی

آنچه می خوانید...

کمر یکی از آسیب‌پذیرترین اعضای بدن است که به دلیل نا پرهیزی و انجام فعالیت‌های سنگین ممکن است با اختلالات و آسیب‌های شدیدی روبه رو شود. بیشتر افرادی که در ناحیه کمر دچار اختلال و آسیب‌دیدگی هستند، با درد و فشار زیادی روبه رو می‌شوند. فتق دیسک کمر یکی از انواع بیماری‌های مربوط به کمر انسان است. روش‌های متعددی برای درمان فتق دیسک کمر وجود دارد. در این مقاله به بررسی درمان قطعی دیسک کمر بدون عمل جراحی می‌پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با فتق دیسک کمر، در ادامه مطلب با ما همره باشید.

منظور از فتق دیسک کمر چیست؟

دیسک نوعی غضروف در ستون فقرات است که میان مهره‌ها قرار دارد و باعث انعطاف پذیری ستون فقرات می‌شود. دیسک‌ها مانع از فشار زیاد به ستون فقرات می‌شوند. با گذشت زمان و انجام فعالیت‌های سنگین و نادرست، دیسک‌ها از میان مهره‌ها به دلیل التهاب یا فشار زیاد بیرون می‌زنند. به بیرون زدگی دیسک‌ها از ستون فقرات که با عوارض شدیدی همراه است، فتق دیسک کمر می‌گویند. فتق دیسک کمر قابل درمان است و می‌توان درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی و با جراحی را انجام داد.

درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی
درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی

فتق دیسک کمر با چه علائمی همراه است؟

وظیفه اصلی دیسک‌ها در ستون فقرات، کاهش میزان فشار بر بدن است. با بیرون زدن دیسک‌ها میزان فشار بر ستون فقرات بیشتر می‌شود و باعث بروز درد در نواحی مختلف بدن می‌شود. بیشتر علائم اختلال فتق دیسک کمر مربوط به درد در ناحیه کمر، دست، پا، ران، ماهیچه، سرشانه و…است. این افراد با بی حسی شدید و سوزن‌سوزن شدن در ناحیه کمر و بخش‌های مختلف همراه هستند. همچنین افرادی که از فتق دیسک کمر رنج می‌برند، به دلیل ضعیف شدن ماهیچه توانایی حفظ تعادل را ندارند و در انجام کارهای روزانه خود با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. بر همین اساس بهتر است برای درمان قطعی دیسک کمر بدون عمل جراحی یا با جراحی هر چه سریع تر اقدام شود.

روش های درمان فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر قابل درمان است و درمان این اختلال با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. معمولاً برای درمان فتق دیسک کمر به دو روش اقدام می‌کنند. روش اول، درمان فتق دیسک کمر با جراحی است که ممکن است با عوارض شدیدی همراه باشد. روش دوم درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی است که به شکل‌های مختلفی توسط پزشکان متخصص در این زمینه انجام می‌شود. درمان قطعی دیسک کمر بدون عمل جراحی با عوارض بسیار کمی همراه است و معمولاً باعث کاهش درد و بهبودی فتق دیسک کمر می‌شود.

روش های درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی چگونه است؟

درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی، با توجه به شدت بیماری و شرایط عمومی بیمار متفاوت است. معمولاً با توجه به معیارهای مختلف از روش‌های مختلف بدون جراحی برای درمان قطعی دیسک کمر استفاده می‌کنند. انواع روش‌های بدون جراحی فتق دیسک کمر که زیر نظر پزشک متخصص انجام می‌شوند، عبارتند از:

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از روش‌های درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی است که تأثیر بسیاری در روند بهبود بیرون زدگی دیسک دارد. معمولاً فیزیوتراپی با توجه به محل بیرون زدگی دیسک به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. فیزیوتراپی بر خلاف روش جراحی با عوارض بسیار کمی همره است و از بروز اختلال در ناحیه ستون فقرات جلوگیری می‌کند. معمولاً برای شروع از فیزیوتراپی به روش منفعل استفاده می‌کنند. در واقع پزشک برای درمان قطعی دیسک کمر بدون عمل جراحی از آب درمانی، ماساژ درمانی تحریک الکتریکی، گرما درمانی و فعالیت‌های ورزشی استفاده می‌کند.

درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی
درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی

دارو درمانی

دارو درمانی یک روش غیر تهاجمی برای درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی است که نسبت به عمل جراحی با عوارض بسیار کمی همراه است. درمان بیرون زدگی دیسک کمر با استفاده از فیزیوتراپی به همراه مصرف دارو بسیار تأثیرگذار است. دارو درمانی علاوه بر تسکین درد باعث تسریع در فرایند بهبود می‌شود. معمولاً برای کاهش درد و درمان بیرون زدگی دیسک کمر از داروهای مسکن، ضد التهاب و داروهای غیر استروئیدی استفاده می‌کنند.

لیزر

یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان قطعی دیسک کمر بدون عمل جراحی لیزر درمانی است که در مدت زمان کوتاهی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. درمان لیزر که به صورت ترکیبی با روش‌های درمانی دیگر انجام می‌شود در کوچک شدن بیرون زدگی دیسک و درمان آن بسیار تأثیرگذار است. معمولاً بیشتر افرادی که از بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر رنج می‌برند، با انجام لیزر درمان می‌شوند. درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی با روش لیزری نسبت به عمل باز از دقت بیشتری برخوردار است و حتی برای بخش‌هایی که دارای فضای باریکی هستند قابل استفاده است. لیزر با کاهش آب میان بافتی در کاهش میزان درد بسیار مؤثر است.

تزریق دیسکوژل

تزریق دیسکوژل یکی روش غیر تهاجمی برای درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی است که باعث کاهش آب میان بافتی می‌شود. در واقع دیسکوژل که یک ماده ترکیبی از آب و مایع مخصوص است با کاهش آب ذخیره شده در دیسک، باعث کاهش دردهای ناشی از فتق دیسک کمر می‌شود. تزریق یکی از روش‌های درمان قطعی دیسک کمر بدون عمل جراحی است.

درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی
درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی

تزریق اوزون

از دیگر روش‌های درمان قطعی دیسک کمر بدون جراحی، تزریق اوزون است که تأثیر بسیاری در کاهش میزان حجم دیسک در ستون فقرات دارد. در واقع اوزون ها موادی هستند که با تزریق به بدن باعث کاهش حجم پروتئین‌های اطراف دیسک می‌شوند و میزان درد و بیرون زدگی را کاهش می‌دهند.

هزینه درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی چقدر است؟

درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی نسبت به درمان تهاجمی جراحی از هزینه کمتری برخوردار است. با این حال هزینه درمان فتق کمر بدون جراحی مشخص نیست و به عوامل متعددی مانند شدت بیرون زدگی دیسک، محل بیرون زدگی، میزان سختی درمان، نوع داروها، روش درمان و موارد دیگر بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه درمان قطعی دیسک کمر بدون عمل جراحی می‌توانید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی پرداختیم. فتق دیسک کمر باعث بروز مشکلات بسیاری در نواحی مختلف بدن می‌شود و با دردهای شدی همراه است. بر همین اساس بهتر است برای درمان هرچه سریع‌تر این بیماری اقدام شود. روش درمان غیر تهاجمی به دلیل درمان سریع و هزینه کم از مزایای بیشتری نسبت به روش جراحی باز برخوردار هستند و می‌توانند به درمان قطعی دیسک کمر کمک کنند. برای درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی شما می‌توانید به مطب دکتر سارا سادات محسن الحسینی متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی مراجعه کنید.

نوار عصب و عضله

تکارتراپی در تهران

لیزر پرتوان در تهران

شاک ویو تراپی در تهران

تکار تراپی در تهران

دکتر سارا سادات محسن الحسینی

دکتر سارا سادات محسن الحسینی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
متخصص طب فیزیکی و ستون فقرات وعضو انجمن کشوری و جهانی طب فیزیکی و توانبخشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *